هویتا - توکن امضای دیجیتال چیست؟

توکن امضای دیجیتال چیست؟

در دنیای امروز تجارت الکترونیکی جزء جدانشدنی دنیای الکترونیکی محسوب می‌شود، بحث اعتماد شالوده اصلی در تجارت الکترونیکی به حساب می آید. حال در این خبر می خواهیم به یکی از راه حل های رفع مشکلات امنیتی بپردازیم.

در دنیای امروز و با توجه به شرایط پیچیده و ویژه جهان، عملیات های اینترنتی بخش جدانشدنی از زندگی همه شده است؛ در این میان عملیات هایی که دارای سطح امنیت بالا هستند، احتیاج به احراز هویت دارند تا از ایجاد مشکلات امنیتی جلوگیری کنند. یکی از راه حل های پیشنهادی، استفاده از ابزارهای امنیتی (Secure Module) مانند توکن امضای دیجیتال است.
توکن امضای دیجیتال ابزاری تخصصی برای رمزنگاری داده‌ها، نگهداری و حفاظت از کلید خصوصی افراد می‌باشد که از آن می توان برای امضای دیجیتال و رمزگشایی داده‌هایی که با کلید عمومی افراد رمز شده است، استفاده کرد. توکن امنیتی امضای دیجیتال یک دستگاه فیزیکی است که در اختیار فرد شناسایی شده قرار گرفته و عملیات تصدیق هویت دیجیتالی او را با با نصب گواهی الکترونیکی امضای دیجیتال بر روی آن توسط مرکز صدور امضای دیجیتال انجام می دهد.
این توکن‌های امضای دیجیتال برای اثبات هویت الکترونیکی شخص مذکور در شرایطی همچون درخواست برای دسترسی به حساب بانکی ، ورود یا فعالیت در وبسایت ها و نرم افزار ها،امضای دیجیتال اسناد، امضای دیجیتال تراکش های مالی و ... استفاده می‌شوند. بدین ترتیب کاربر احراز هویت دیجیتال می‌شود و هویت آن‌ها از طریق امضا های الکترونیکی محرز می‌شود.
اتصال این توکن‌های امضای دیجیتال به صورت ارتباط USB است. این وسیله می تواند به همراه کلمه عبور یا به طور مستقل برای اثبات هویت دیجیتال مورد ادعای فرد به کار گرفته می‌شود. برای انجام هر عملیات، از کاربر رمز توکن امضای دیجیتال خواسته می‌شود و در صورت صحیح بودن، عملیات مورد نظر انجام می‌شود. این رمز قابل تعویض است.
درحال حاظر توکن‌های امضای دیجیتال بالاترین امنیت را در سرویس های دیجیتالی دارا هستند. زیرا توکن‌های امضای دیجیتال مبتنی بر رمزنگاری PKI(زیرساخت کلید عمومی) است و دارای پشتوانه حقوقی و قانونی است. ایجاد این زیرساخت باعث می ‌گردد که کاربران نسبت به مبادله اطلاعات و اسناد خود اطمینان لازم را به دست آورند زیرا این ساختار باعث می‌گردد که :
- مبدا و مقصد اطلاعات ارسالی و دریافتی مشخص گردد.
- تاریخ و زمان ارسال و دریافت اطلاعات معین و معلوم گردد.
- محرمانه بودن اطلاعات حفظ گردد.
- فرستنده اطلاعات قادر به انکار ارسال آن‌ ها نباشد.
کلیه امور فوق با اخذ گواهی الکترونیکی و استفاده از آن قابل انجام است. که این مطالب درباره توکن های امضای دیجیتال صادق است.

موارد استفاده توکن امضای دیجیتال

 • شرکت در سامانه مناقصات و مزایدات
 • امضای الکترونیکی اسناد رسمی
 • احراز هویت دیجیتال (افراد، سازمان‌ها، نرم افزار و سخت افزار)
 • تایید صحت و یکپارچگی اسناد و اطلاعات
 • رمزگذاری و رمزگشایی اسناد و اطلاعات
 • انتقال امن اطلاعات در بستر شبکه و اینترنت
 • پست الکترونیکی امن

قابل استفاده در تمام سامانه‌های

 • اظهارنامه‌های مالیاتی
 • ثبت سفارش
 • سامانه املاک
 • سامانه خودرو
 • دفاتر اسناد رسمی

توکن امضای دیجیتال پارس کی

توکن امضای دیجیتال ParsKey یک توکن امضای دیجیتال بومی است که طراحی و تولید آن کاملا توسط متخصصان داخلی کشور ایران و در شرکت هویتا صورت گرفته است. این توکن امضای دیجیتال ایرانی با کیفیت بالا تولید شده و کاملا قابل رقابت با بهترین نمونه‌های خارجی است و در دو سال اخیر موفق به کسب رتبه نخست توسط توکن امضای دیجیتال امنیتی در مقایسه با محصولات مشابه داخلی و خارجی شده است. 

parsKey_Token

توکن­ هوشمند امضای دیجیتال پارس کی ماژول­ رمزکننده ‌ای با رابط USB می ­باشد. این ماژول تلفیقی از امنیت،  کارآیی، کاربری آسان، قابلیت حمل و صرفه اقتصادی را در اختیار کاربر قرار می­ دهد. توکن­ امضای دیجیتال پارس کی به صورت مستقل و بدون نیاز به سخت ‌افزارهای اضافی مانند کارت ‌خوان، قابل استفاده بوده و امکان تولید کلید‌های متقارن و نامتقارن، انجام عملیات رمزنگاری و امضای دیجیتالی به صورت On-Board در آن وجود دارد. برخورداری از رابط استاندارد (PKCS#11) به منظور برقراری ارتباط با توکن امضای دیجیتال پارس کی و همچنین پشتیبانی از زیرساخت کلید عمومی، امکان استفاده از این محصول را در طیف وسیعی از نرم ‌افزارهای PK-Enabled فراهم کرده است.

برای اطلاعات بیشتر درباره توکن­ امضای دیجیتال پارس کی می توانید به این صفحه مراجعه کنید. همچنین در این صفحه به سوالات متداول  توکن­ امضای دیجیتال پارس کی پاسخ داده ایم.

۱۳۹۹/۱۰/۰۱- ۱۵:۰۰