سوالات متداول در حوزه زيرساخت كليد عمومی و توكن

1- شرایط ابطال ضمانت‌نامه به چه صورت است؟

 • هر گونه دستکاری توکن توسط افراد غیرمجاز موجب ابطال ضمانت آن خواهد شد.

 • هرگونه خرابی ناشی از ضربه، شکستگی، تغییر فرم ظاهری، استفاده از ولتاژ نامناسب، آتش‌سوزی، تماس با مایعات، شوک الکتریکی، حوادث طبیعی، استفاده در محیط‌های آلوده به گرد و غبار زیاد یا رطوبت منجر به زنگ‌زدگی، اکسیداسیون یا تجمع قطرات آب روی قطعات، و همچنین خرابی ناشی از استفاده و اتصال به دستگاه‌ها و لوازم جانبی غیر استاندارد مشمول خدمات ضمانت نمی‌شود.

2- مراحل تعویض توکن پارس‌کی (ParsKey) به چه صورت است؟

تعویض توکن تنها با ارائه برگه ضمانت‌نامه امکان‌پذیر است.

3- گارانتی توکن پارس‌کی (ParsKey) به چه صورت است؟

محصول توکن امنیتی پارس‌کی (ParsKey) دارای این محصول دارای یک سال گارانتی تعویض و پشتیبانی فنی توسط شرکت هویتا است.

5- چگونه درایور توکن ParsKey را در ویندوز شناسایی کنیم؟

در Device Manager در بخش USB ‌ها، لازم است USB های زرد رنگ مربوط به ParsKey را Uninstall کنید.

شناسایی توکن‌های ناشناس در بخش DVD/CD در Device Manager

درایور توکن در این بخش باید به‌صورت صحیح نصب شده باشد (Device Manager را از منوی استارت ویندوز جستجو کنید).  دقت کنید که توکن در بخش DVD/CD در Device Manager باید نصب شده باشد.

شناسایی درایور توکن ParsKey در بخش DVD/CD در Device Manager

برای دفاتر صدور گواهی امضای دیجیتال مرکز میانی عام، بهتر است بسته نرم‌افزاری ParsKey_Middleware نسخه 7.3.0 از سایت هویتا دریافت و نصب گردد.

در صورت بروز هرگونه مشکل با نرم‌افزارها، بهتر است با نرم‌افزار Revo Uninstaller آنها را حذف نموده و مراحل بالا را با دسترسی کاربر admin مجددا نصب نمایید.

6- چگونه از صحت نصب نرم‌افزار و اجرای سرویس‌ آن مطمئن شویم؟

برای مشاهده سرویس ParsKey VCR و Restart کردن آن، لازم است به بخش Services ویندوز مراجعه شود. برای انجام این منظور دکمه ویندوز صفحه کلید و دکمه R را هم‌زمان مطابق شکل 13 بفشارید و عبارت services.msc را تایپ کنید (یا Services را از منوی Start ویندوز جستجو کنید).

نحوه فراخوانی بخش Services ویندوز

سپس اطمینان حاصل کنید سرویس ParsKey VCR مطابق شکل 14 در حالت Running باشند.

بررسی Run بودن سرویس‌های ParsKey در بخش Services ویندوز

در این گام با نرم‌افزار ParsKey_Token_Manager با رمز پیش‌فرض توکن (1234) یا با رمز خود مشتری به توکن لاگین کنید. درصورتی که عملیات ورود به درستی انجام شود، توکن هیچ مشکلی ندارد. در غیر این صورت مابقی مشکلات مربوط به سایت مربوطه است که لازم است مشتریان با پشتیبانی آن سایت‌ها تماس بگیرند.

7- چگونه توکن پارس‌کی را نصب کنیم؟

از آنجایی که توکن ParsKey 9000 ‌به‌صورت Plug and play طراحی شده است، کافی است توکن را به سیستم وصل نموده و از مسیر My Computer\CD Drive ParsKey بر روی آیکون مشخص شده در شکل 5، راست کلیک کرده و گزینه Open را انتخاب نمایید.

نکته: قابل‌ذکر است قبل از شروع نصب این بسته نرم­افزاری اگر مرورگر Firefox باز است، باید بسته شود.

انتخاب آیکون نصب ParsKey

سپس صفحه‌ای مطابق با شکل 7 نمایش داده می‌شود. برای نصب بسته نرم‌افزاری ParsKey Middleware لازم است نرم‌افزار با دسترسی admin نصب شود بدین صورت که بر روی فایل ParsKey_Installer راست کلیک کرده و گزینه Run as admin را انتخاب نمایید.

توجه: در  صورتی که بسته با دسترسی admin نصب نشود، تعدادی از مولفه‌های توکن درست کارنخواهند کرد. برای مثال امکان استفاده از توکن در دفاتر پیش‌خان دولت و بعضی از سامانه‌های دولتی (نظیر سامانه جامع تجارت) نخواهد بود.

نکته: قابل‌ذکر است قبل از شروع نصب این بسته نرم­افزاری باید مرورگر Firefox بسته شود.

انتخاب فایل اجرایی بسته نرم‌افزاری ParsKey Middleware

 1. پس از کلیک بر روی فایل اجرایی بسته نرم‌افزاری ParsKey Middleware صفحه‌ای مطابق شکل 7 ظاهر می‌شود و باید بر روی دکمه «پذیرش» کلیک نمایید.
  مرحله اولیه نصب ParsKey Middleware
 2. در این مرحله چنانچه هنگام نصب نرم­افزار یک نسخه قدیمی از بسته نرم‌افزاری ParsKey Middleware روی سیستم نصب باشد، ابتدا نسخه قبلی را از روی سیستم حذف و نسخه جدید را نصب می‌کند. برای انجام این منظور مطابق شکل 8 بر روی دکمه «Continue» کلیک نمایید. لازم به ذکر است این بسته نرم­افزاری شامل تمامی میان‌افزارها و کتابخانه­های لازم است.مرحله جایگزینی نسخه جدید ParsKey Middleware
 3. پس از کلیک بر روی فایل اجرایی بسته نرم‌افزاری ParsKey Middleware صفحه‌ای مطابق شکل 9 ظاهر می‌شود و باید با انتخاب دکمه Basic بر روی دکمه «Next» کلیک نمایید.انتخاب نحوه نصب ParsKey Middleware
 4. سپس صفحه­ای مطابق شکل 10 نمایش داده می‌شود که با فشردن گزینه «Install» عملیات نصب به‌طور خودکار شروع می‌شود.مرحله اولیه نصب ParsKey Middleware
 5. سپس مراحل میانی نصب مطابق شکل 11 انجام می‌شود. لازم به ذکر است مراحل نصب به‌صورت خودکار و بدون دخالت کاربر پیش می‌رود.. مرحله میانی نصب ParsKey Middleware

  پس از آنکه مراحل نصب تکمیل گردید، صفحه‌ای مطابق شکل 12 نمایش داده می‌شود، با فشردن دکمه Finish مراحل نصب به پایان می­رسد. توجه کنید که پس از پایان نصب حتما سیستم را Restartکنید.

  مرحله نهایی نصب نرم‌افزار ParsKey Middleware

8- آیا دو یا چند نفر می‌توانند از توکن به صورت اشتراکی استفاده کنند؟

خیر. دو نفر امکان استفاده اشتراکی از یک توکن را ندارند، زیرا پس از امضاء کردن به وسیله توکن مسئولیت امضاء متوجه مالک توکن بوده و امضاء مورد نظر از لحاظ قضایی قابل پیگیری است.

9- آیا می‌توان گواهی روی توکن را روی چند کامپیوتر به اشتراک (Share) گذاشت؟

از آنجایی که خود گواهی، عمومی می باشد می توان آن را به اشتراک گذاشت، اما افراد برای امضای دیجیتال به کلید خصوصی احتیاج دارند، این کلید خصوصی در توکن قرار دارد، تنها فرد صاحب امضاء امکان استفاده از آن را داشته و امکان کپی کردن کلید خصوصی از روی این توکن وجود ندارد.

10- آیا یک شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند یک یا چند گواهی داشته باشد؟

بله. با توجه به مورد استفاده ،کاربر می‌تواند چند گواهی داشته باشد. برای مثال یک شخص می‌تواند یک گواهی برای احراز هویت در سامانه‌/های مورد نظر داشته باشد و گواهی دیگری برای امضای ایمیل‌ها داشته باشد. این توکن ها دارای 120 کیلوبایت حافظه بوده و قادر به ذخیره 15-20 گواهی هستند.

11- آیا می‌توان از توکن پارس‌کی به جای فلش مموری استفاده کرد؟

خیر شکل ظاهری توکن شبیه به حافظه فلش بوده، ولی تراشه داخل آن کارکرد متفاوتی داشته و صرفاً برای نگهداری و حفاظت از کلید خصوصی افراد استفاده می شود. این کلید خصوصی به منظور عملیات امضای دیجیتال و رمزگشایی داده‌هایی که توسط کلید عمومی افراد رمزشده است، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین امکان استفاده از یک حافظه فلش به جای توکن و بالعکس وجود ندارد.

12- آیا شرکت هویتا گواهی صادر می‌کند یا خیر؟

شرکت هویتا دارای مرکز صدور گواهی پارس‌ساین است که امکان صدور انواع گواهی برای سازمان‌های خصوصی را دارد. مرکز صدور گواهی پارس‌ساین برای کاربردهای مختلف امکان صدور گواهی‌های ذیل را دارد:

 • گواهی امضای دیجیتال
 • گواهی احراز هویت
 • گواهی پست الکترونیکی امن
 • گواهی SSL/TLS
 • گواهی مهر سازمانی
 • گواهی امضای کد

13- توکن گواهی ندارد، از کجا تهیه کنم؟

گواهینامه های امضای الکترونیکی را دفاتر پیشخوان، دفترخانه‌های اسناد رسمی و یا دفاتر مجاز صدور گواهی در اختیار افراد قرار می‌دهند، این گواهینامه‌ها هر یک سال باید مجددا تمدید شود.

14- تفاوت توکن‌های مختلف مانند ParsKey، K3 و epass و ... در چیست؟

کاربرد کلیه این توکن‌ها برای احراز هویت بوده و بسته به سلیقه و میزان بودجه مشتری امکان انتخاب هر یک از این توکن‌ها فراهم می‌باشد. 

برخی از مزایای توکن ParsKey به شرح ذیل است:

مقاومت بدنه توکن ParsKey نسبت به سایر توکن‌ها بیشتر است. همچنین توکن ParsKey مطابق با استاندارد FIPS 140 طراحی شده است، در این استاندارد اگر توکن به هر روشی باز شود، باید اثرات باز شدن بر روی بدنه توکن باقی بماند تا مشخص شود توکن دستکاری شده است. توکن ParsKey کاملا منطبق با استاندارد PKCS#11 است و دارای بالاترین رتبه ماژول‌های رمزنگاری تایید شده آزمایشگاه مرکز ریشه است. در طراحی توکن ParsKey برای انجام عملیات رمزنگاری از یک چیپ امن مطابق با استاندارد FIPS 140 استفاده شده است.

15- تفاوت توکن 8000 و 9000 در چیست؟

پاسخ: توکن 9000 نسبت به توکن 8000 جدیدتر، سریع تر و امن‌تر است. توکن 8000 قدیمی است و تولید آن متوقف شده است.

16- توکن روی چه سیستم عامل‌هایی قابل استفاده است؟

توکن 8000 روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس و توکن 9000 نیز روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس و مک قابل استقاده است.

17- آیا تمامی نرم‌افزارهای موجود بر روی لوح فشرده همراه توکن، رایگان هستند؟‌

خیر، مجوز استفاده از نرم‌افزارهای ImenDisk ، ParsCrypt و ParsKey Tunnel باید بصورت جداگانه خریداری شوند. ولی سایر نرم‌افزارها بصورت رایگان قابل استفاده هستند.

18- ‌آیا توکن پارس‌کی باتری قابل تعویض دارد؟

خیر. توکن پارس‌کی انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از طریق ارتباط با USB کامپیوتر به دست می‌آورد.

19- آیا می‌توان از توکن پارس‌کی به‌عنوان یک حافظه استفاده کرد؟

کاربرد اصلی این وسیله در عملیات رمزنگاری است. مقدار کمی از حافظه این وسیله در اختیار کاربر قرار دارد و این حافظه معمولاً جهت ذخیره کلیدهای رمزنگاری استفاده می‌شود.

20- آیا می‌توان از قابلیت‌های توکن در کاربردهای راه دور استفاده کرد؟

بله. با استفاده از نرم‌افزار ParsKey Tunnel می‌توانید قابلیت‌های توکن را به سیستم‌های دیگر تحت شبکه انتقال دهید. لازم به ذکر است مجوز استفاده از این نرم‌افزار در ویندوز باید بصورت جداگانه خریداری شود.

از آنجایی که حجم نرم‌افزار ParsKey Tunnel زیاد است، در صورت نیاز به این نرم‌افزار لازم است به صورت حضوری فایل مربوطه را از بخش پشتیبانی شرکت هویتا دریافت نمایید.

  روابط عمومی: info@hovita.ir

   تلفن : 02166034809

  تهران ,خیابان دکتر حبیب الله ,خیابان قاسمی , خیابان حبیب زادگان , پلاک 69 طبقه 6 واحد 36

  کدپستی: 1459996612

  دورنگار : 66042924-021

logo-samandehi